لپ تاپ کلینیک
 
استفاده صحیح

چگونه از باتري لپ تاپ استفاده كنيم؟

باتري لپ تاپ را بايد حد اقل دو تا سه بار در هفته شارژ و دشارژ كنيد. به اين معني كه از باتري لپ تاپ حتما استفاده كنيد.

داخل باتري لپ تاپ چيست؟

باتري لپ تاپ از دو قسمت اصلي تشكيل شده است:

1- برد باتري

2- سلولهاي باتري

برد باتري شامل مدار كنترل باتري و نيز محل اتصال باتري به دستگاه است. هنگامي كه دستگاه را روشن مي كنيد، در صورتي كه باتري براي دستگاه نباشد، نمي تواند با سيستم ارتباط برقرار كند و در نتيجه سيستم يا روشن نمي شود و يا باتري شارژ نمي گيرد.

سلولهاي باتري شامل پيلهاي قابل شارژ ليتيوم آيون (Li-ion)هستند معمولا بين 3 الي 12 عدد از آنها بسته به مدل دستگاه- در يك باتري جا داده شده اند.

خصوصيت باتري هاي ليتيوم آيون (Li-ion) در چيست؟

تا چند سال قبل، باتري هاي قابل شارژ نيكل كادميوميك(Ni-Ka) و يا مشتقات خاصي از آن عموميت زيادي داشت كه البته در برخي دستگاههاي امروزي نيز به دليل قيمت بسيار پايين آن هنوز مورد استفاده است. اين باتري ها داراي دو خصويت عمده هستند: ارزاني در توليد و ناميرا بودن به اين مفهوم كه هرگاه به دو سر آن ولتاژي اعمال شود دوباره شروع به كار خواهد كرد. اما دو مشكل عمده نيز دارند: سمي است و در طبيعت به صورت يك سم جذب مي شود و دوم اين كه داراي تنبلي باتري است يعني اگر شما اجازه ندهيد كاملا خالي شود و مثلا هنگامي كه به نيمه شارژ خود رسيد آن را شارژ كنيد، دفعه بعد تا آن ميزان شارژ نيمه خود را به ياد مي آورد و در كمتر ازآن كار نمي كند و خراب مي شود.

باتري هاي ليتيومي را براي رفع اين دو مشكل اخير ساخته اند و به سرعت نيز در حال جايگزين شدن با باتري هاي نيكل كادميوميك است. پس هنگامي كه مثلا باتري ليتيومي تا نيمه شارژ باشد، زدن باتري به شارژ مشكلي را به وجود نخواهد آورد.

اما اين نوع باتري ها داراي دو عيب بزرگ نيز هستند كه يكي از آنها به كاربران و ديگري به توليد كنندگان مربوط مي شود:

1- باتري هاي ليتيومي توانايي اين را دارند كه تا مرز انهدام و تركيدگي شارژ شوند. بنابراين زماني كه ولتاژ دو سر سلولها به اندازه اي معين رسيد، مدار شارژ كننده بايد از سلولها جدا شود وگرنه ممكن است باعث انفجار شود. اين مشكل در برد باتري ها لحاظ شده است و وظيفه اين قطع و وصل به عهده برد باتري مي باشد.

2- و اما عيبي كه به كاربران مربوط مي شود اين است كه برعكس حالت بالا اگر شارژ سلولهاي باتري نيز از حد معيني پايين تر رود، باتري اصطلاحا خاموش مي شود و و ديگر كار نخواهد كرد. چرا كه اول برد باتري كه داراي حافظه موقت براي ارتباط با لپ تاپ است، حافظه اش پاك مي شود و دوم اين كه خود سلول ها نيز چون شارژ از حد معيني پايين تر آمده خراب مي شوند و در نتيجه باتري را بايد عوض نمود.

√ اگر بخواهيم براي مدتي از دستگاه استفاده نكنيم، چه كاري بايد انجام دهيم؟

تنها قطعه اي كه ممكن است خراب شود باتري است. نكته اي كه بايد ذكر شود اين است كه چون خود باتري حافظه دارد پس از برق خودش براي نگهداري حافظه اش هرچند كم- استفاده مي كند. پس بايد قبل از اين كه دستگاه را كنار بگذاريد بايد باتري دستگاه را تا انتها شارژ كنيد. اين مقدار شارژ براي نگهداري از باتري دستگاه در باتري هاي 6 سلولي، تا حدودا شش ماه جواب مي دهد. يعني بعد از شش ماه بايد دوباره باتري دستگاه را شارژ كامل كنيد. نكته دوم، براي جلوگيري از هرگونه استفاده بي مورد دستگاه از باتري، باتري را نيز از دستگاه جدا كرده و در يك كيسه ترجيحا ضد ضربه قرار دهيد.

√ براي اولين شارژ، باتري بايد چند ساعت زير شارژ بماند؟

اين سوال براي باتري هاي نيكل كادميوميك است و براي باتري هاي ليتيومي چنين قانوني نداريم. چرا كه وقتي اندازه شارژ به اندازه كامل رسيد، همانطور كه گفته شد، برد باتري ديگر اجازه شارژ شدن نمي دهد.

√ اگر همواره آداپتور به دستگاه وصل باشد، دستگاه خراب نمي شود؟

دستگاه خراب نمي شود ولي باتري آن خراب مي شود چرا كه تا زماني كه آداپتور به دستگاه وصل است، لپ تاپ از برق شارژر استفاده مي كند و به باتري كاري ندارد. در نتيجه باتري به دليل بي استفاده ماندن، همانطور كه گفته شد، به مرور خراب مي شود.

√در صورتي كه باتري يدكي بخواهيم بخريم، چه نكاتي را بايد مورد توجه قرار دهيم؟

اول اين كه باتري حتما داراي گارانتي باشد؛ چرا كه باتري هاي داراي گارانتي را توليدكنندگان معتبر مي سازند و خطرات ناشي از طراحي ناصحيح برد كه ممكن است موجب انفجار شود در آنها صفر است.

دوم اين كه باتري داراي حداقل شارژ باشد. چرا كه اگر اينگونه نباشد يعني باتري مثلا داراي 6 سلول، بيشتر از شش ماه است كه در انبار مانده است. توجه به سال و ماه ساخت نيز از اين جهت مهم است.

√آيا باتري لپ تاپ قابل تعمير است؟

معمولا اين كار توصيه نمي شود چرا كه قطعات باتري لپ تاپ از استانداردهاي بالايي برخوردارند. اما در صورتي كه باتري اي ناياب باشد، در صورتي كه حداقل 5 تا 10ثانيه دستگاه را روشن نگه دارد، مي توان با مراجعه به افراد معتبر و داراي پروانه، جهت تعويض سلولها اقدام نمود. در هر حال تاكيد مي شود كه اگر باتري نو آن در بازار موجود است، به هيچ عنوان باتري تعميري را استفاده نكنيد.

√شوك دادن به باتري چگونه است؟

شوك دادن و يا ريورس Reverse كردن براي باتري هاي ليتيومي نيست و براي اين نوع باتري ها جدّاً از اين نوع كارها پرهيز نماييد.

√ آيا گرما در كار باتري تاثير مي گذارد؟ سرما چطور؟

گرماي تا حدودا 60 درجه براي باتري تاثير منفي ندارد. البته ميزان حرارت مجاز براي هر باتري، پشت آن حك شده است. ولي براي دماهاي بالاتر، مقدار نگهداري شارژ كم مي شود و مثلا باتري اي كه در دماي اتاق، حدود 2 ساعت برق نگه مي دارد، در دماي 80 درجه حدود 15 دقيقه مي تواند برق نگه دارد. البته در دراز مدت اگر باتري در مجاورت گرما باشد، طبيعي است كه خراب خواهد شد. در ضمن، به هيچ عنوان باتري را در برابر شعله مستقيم آتش قرار ندهيد.

از آن طرف هم باتري را تا سرماي معيني مي توان استفاده نمود كه آن مقدار هم در پشت باتري حك شده است و براي دماهاي بسيار پايين، باتري كار نخواهد كرد و در مجاورت طولاني مدت با سرماي زياد، طبيعي است كه باتري خراب خواهد شد.

 

 
گروههاي كالا

Skip Navigation Links
LaptopExpand Laptop
TabletExpand Tablet
NoteBook Main BoardExpand NoteBook Main Board
NoteBook BatteryExpand NoteBook Battery
NoteBook DisplayExpand NoteBook Display
NoteBook AdaptorExpand NoteBook Adaptor
NoteBook CPUExpand NoteBook CPU
NoteBook O.D.DExpand NoteBook O.D.D
NoteBook H.D.DExpand NoteBook H.D.D
NoteBook InverterExpand NoteBook Inverter
NoteBook ModemExpand NoteBook Modem
NoteBook HingeExpand NoteBook Hinge
NoteBook FanExpand NoteBook Fan
NoteBook SpeakerExpand NoteBook Speaker
NoteBook Touch PadExpand NoteBook Touch Pad
NoteBook WireLessExpand NoteBook WireLess
NoteBook Key BoardExpand NoteBook Key Board
NoteBook Flat CableExpand NoteBook Flat Cable
AccessoriesExpand Accessories
NoteBook FrameExpand NoteBook Frame
OtherExpand Other
mobile
كالاي انتخابي
سبد خريد
سبد خريد شما خالي است
داخل سايت
جستجو

 
طراحی سایت ، طراحی وب سایت توسط

تمامی حقوق این سایت متعلق به لپ تاپ کلینیک میباشد
صفحه اصلی | درباره ما | تماس با ما
آدرس : تهران - خیابان ولیعصر - تقاطع خیابان طالقانی مجتمع تجاری نور تهران
طبقه دوم همکف - واحد 7063
تلفن : 66746354 - 66746295